Zasílání aktualit e-mailem
Off Road Průvodce   >   Destinace   >   Maroko s vozy   >   Archiv expedic

Maroko s vozy - Archiv expedic

Maroko

Maroko

(7.11. - 24.11.2014)

Datum Zpráva
21.11. Ráno vyrazily 2 vozy rovnou na Gibraltar směr domovina. My ostatní přejíždíme do Marakéše, kam zítra přiletí členové výpravy na ATV. Expedice s vozy se nám vydařila, zážitků kopec, spali jsme ve 3 tis. m.n.m., v dunách, u oceánu. Přejeli jsme nejrozsáhlejší dunoviště v Maroku, jeli jsme po alžírských hranicích, ohřáli jsme se při denních teplotách 35°C, všechny technické problémy jsme zdolali. Večer v medíně v Marakéši dáváme oblíbený mátový čaj.
20.11. Čtvrteční den se nám skutečně vydařil. Před polednem byla bouřka a silný déšť, takže velké vlny a deštěm zmáčený písek nám zmenožnily klidný průjezd po plážích, bylo to trochu akční, každé auto zapadlo, a tak přišly ke slovu lopaty, nájezdy, kurty a vše potřebné k vyproštění. Na sklonku dne jsme na konci pláže. Za soumraku najíždíme na úzkou cestu, vedoucí přes hory, která nás má dovést k asfaltce. Vzhledem k rozsáhlým erozím nám tato 10 km cesta zabrala 3 hodiny noční "orby". Pří následné jízdě po asfaltu narážíme na náhlé povodně, které rozvodnily jednu z řek a tato se hrne plná bláta přes most, po kterém musíme přejet. Navazujeme tedy na kurty za sebou všechny auta a jako mašinka projíždíme rozvodněnou řeku - vše se ukázalo na pohodu, tak jsme se s jednou Toyotou ještě vrátili pro dvě auta místních domorodců, abychom jim pomohli a přetáhli je se zhasnutým motorem také přes zaplavený most. Po půlnoci za silného deště bereme ubytování v hotelu.
20.11. Včera večer jsme dorazili k Atlantiku na pláže Blanche, právě byl odliv, a tak jsme se se svými offroudy mohli vydat na projížďku po těchto náderných širokých a dlouhých plážích. Večer nám místní rybář chytil a udělal na grilu 6 ryb, byla to výborná večeře. Bylo to naše poslední kempování v dunách a ve volné přírodě. Dnes ráno vyjíždíme projet celé pláže a pak na sever směr Marakeš.
19.11. Celé dopoledne dojíždíme druhou půlku údolí, do kterého jsme vjeli včera. V poledne při obědě, při venkovní teplotě 37°C. Na Toyotě jsme museli vyměnit přední poloosu - hodina práce. Asi nevydržela poslední úsek, který jsme jeli před obědem - před nájezdem na asfalt. Byla to cesta přes jeden z kopců, kterou jsme zdolávali pomalu na redukovanou jedna vzhledem k prudkému stoupání po velikých kamenech, kdy jela všechny auta v plném zkřížení. Zdravíme domů...
18.11. Vyrážíme za Tatou opět do terénu, tentokrát nás čeká 80 km na redukovanou dlouhým údolím. Celé odpoledne se nám střídají různé povrchy - písek, černé kameny, kačírek, a zase písek. Při západu slunce parkujeme u skal na křižovatce cest. Nasbírali jsme spoustu dřeva a tak sedíme u ohně až do půlnoci. Je krásně teplo, tak si to užíváme. Všechny zdravíme.
17.11. Dnes dojíždíme po hamadě na asfalt, dotankovat a přesouváme se dál na jih. Před soumrakem jsme ještě dali průjezd krásným kaňonem. Výjezd z něj na redukovanou jedna. Už se těšíme na sprchu v kempu v Tatě. Všichni pozdravujeme! KG
16.11. Za námi je krásná teplá noc, čekají nás duny, tak hurá na ně. Vjíždíme do dunoviště u jezera Iriki, které má napříč 20 km. Zdoláváme jednu dunu za druhou, postupně zapadá organizační Nissan Pathfinder a Toyota LC 100. Máme super počasí, teplo, ale lehce pod mrakem. 20 km nám zabralo 5 hodin jízdy. Super zážitek, všichni jsme nadšeni, zážitky probíráme večer v kempu pod poslední dunou. Jízda po dunách je prostě nezapomenutelná.
15.11. Vyrážíme za rozbřesku, máme krátký přesun po asfaltu k dunám na alžírské hranici. Oběd jsme dali na malebném místě u prvních dun, ve stínu jediného stromu široko daleko. V podvečer jsme rozbili tábor v kempu na kraji dun. Večer jsme se jeli projet na kaj dun, abychom nacivičili na zítřejší přejezd celého dunoviště jízdu v písku. V noci oheň, berberská muzika a legrace jako už dlouho ne. Moc prima večer pro všechny!!! Technika drží. Zdar
14.11. K snídani vajíčka. Dopoledne průjezd údolím s vesnicí se zavlažovanými políčky, prohlídka praskliny ve skále od zemětřesení. V poledne jsme potkali v protisměru jedoucí expediční Toyotu 76. Prudký výjezd mezi skalami a večer dorazíme do Zagory. V garáži jsme umyli vozy, na Toyotě jsme vyměnili ložisko zadřené kladky klimatizace, zkontrolovali techniku. V kempu pod palmami pak sprcha a odpočinek na další den. Zítra nás čekají duny.
13.11. Ráno rychlá snídaně - je zima. Pokračujeme dál Vysokým Atlasem po horních plošinách ve výšce 2700 m.n.m. Sluníčko svítí, krásné výhledy, ve vesnicích nás nahánějí děti, dáváme jim různé dárky, které jsme jim přivezli. V poledne vyjíždíme na redukovanou jedna na vysílač ke špičce kopce, ve výšce 3000 m, abychom se rozhlédli - je to paráda. Odpoledne sjezd úzkým červeným malebným kaňonem, večer kempujeme pod čajovnou v Kasbě v zeleném vádí.
12.11. V 7 hodin ráno vyrážíme, dopoledne 150 km přesun na úpatí Velkého Atlasu, celé odpoledne stoupáme a stoupáme a stoupáme až do výšky 2930 m.n.m. Nádherné scenérie, občas projíždíme sněhové návěje. Za soumraku kempujeme ve výšce 2800 m.n.m. u několika málo suchých stromů, večer táborák !!! Je dost zima, ale naprosté ticho a hvězdy. Všichni jsou v pořádku, technika funguje. Atlas nás uchvátil. KG
11.11. Dnes odpočinkový den u Hassana, zkoušíme čtyřkolky, které jsme sem dovezli, na dunách, je to super poježdění. Koupání v bazénu, odpoledne dorazil Roman s Dančou - poslední chybějící členové výpravy z letiště i se zapůjčeným organizačním vozidlem Nissan Pathfinder. K večeri Tajin, spát jdeme brzy, zítra vyrážíme za offroadem.
10.11. Pondělí vyrážíme časně ráno na trajekt, 30 min. do odjezdu, tak trochu honička. Rychle koupit lístky a na loď. Je slunce a teplo - konečně. Na Marocké straně si vyměnujem s celníky vzájemně cigarety a po 30 min. jsme odbaveni. Po 4 dnech úporné jízdy přez Evropu jsme konečně v Maroku. Roman, který cestuje s manželkou do Maroka letecky přistává po poledni v Marakeśi, moc se těśime, že se potkáme. Trajekt jsme zvládli v rekordním čase, potřebujeme 4kolky dopravit na místo, a tak se po krátké poradě rozhodujeme, že nadcházejících 600 km přes Maroko - přes Nízký a Vysoký Atlas, dáme na jeden zátah. Během odpoledne zdoláváme i s Toyotou s přívěsem, na redukovanou všechna příkrá stoupání Atlasu až do výšky 2200 mnm. V Takhle vysoké výšce nás překvapuje sníh. Nenecháváme se zneklidnit a pokračujeme dál. K dunám dorážíme v noci kolem druhé hodiny místního času. Jsme všichni "det". Noční výhled na písečné duny je impozantní. Po uvítacím panáčku hruškovice dáváme teplou sprchu a jdeme si po náročné cestě odpočinout
9.11. Neděle - celý den krájíme kilometry, projíždíme po pobřeží celou Andalusii, je krásné počasí - teplo, slunce a my se kocháme výhledy na Středozemní moře. Oběd na útesu s výhledme na moře. Večer kempujeme za soumraku v kempu před Gibraltarem, abychom do Maroka nepřejížděli na noc. Konečně první večerníklidné posezení. Těšíme se na zítřejší přejezd do Afriky. Technika maká, Toyota s tím dlouhým téžkým přívěsem zdolává kopce Andalusie statečně.
8.11. Ráno v šest budíček, z nepojízdné Toyota se překládají věci, Radek zkouší různé varianty scénáře oprav, odtahů... Nakonec míříme do Tarragony do nejbližšího toyota servisu, vedoucí Toyota zůstává opuštěna na parkovišti. V Tarragoně hledáme servis, origo servis je drahý, před servisem Toyoty potkáváme náhodou španělského offrouďáka, nabízí pomoc, seznamuje nás se svým arabským přítelem, který se stává i našim přítelem... Ve 4 je auto v servisu v Tarragoně u našich arabských přátel, vypadají že ví co dělají a my po zaplacení zálohy za opravu ve třech autech pokračujeme v cestě na Gibraltar... . V 5 pauza na oběd na parkovišti s krásným výhledem na Středozemní moře, v plánu je jet alespoň do půlnoci... Po 11 večer rozbíjíme tábor na benzince.
7.11. Budíček v 6 hod. a pokračujeme na jih. Rychlost 100-110, vlek s 5-ti ATV za organizační Toyotou se občas pohupuje, ale jede se fajn. Už se těšíme na Gibraltar. Odpoledne po 500 km se z org. Toyoty ozývá lehké klepání, při prohlídce na první benzínce zjišťujeme fatální závadu na spodku motoru :-(. Dáváme panáka, rozbíjíme camp a na řadě je zvážení všech variant řešení, abychom mohli pokračovat dál a příliš se nezdrželi. Uvidíme, co ráno v nedaleké Taragoně. Dnešek se moc nevydařil :-(. Zdravíme KG
6.11. Z původního počtu 7 aut nás vyráží do Afriky 4 vozy, auta jsou pečlivě připravena, ale přesto se zastavujeme ještě u Mrazíka k posledním drobným úpravám, které se při balení ukázaly. Vyrážíme se zpožděním 2 hodin, ale žádný stres. Po půlnoci jsme zakempovali po 1100 km ve Francii na odpočívadle. Technika maká, jak má. Zdravíme


Reportáž v časopisu 4x4 Automagazín 3/2015


© 2024 Off Road EXPEDITIONS s.r.o., Všechna práva vyhrazena.   |   Ochrana osobních údajů   |   Cookies
Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru.